Latvijas aktualitātes rehabilitācijas jomā 2018.g. rudenī
Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) 28.09.2018. biedri pulcējās uz Rehabilitācijas rudens konferenci „Rehabilitācija un uzturs”, lai spriestu par aktualitātēm rehabilitācijas pakalpojumu organizācijā un atzīmētu uztura speciālistu izglītības Latvijā piecpadsmito gadadienu. Neapšaubāmi, ka šoruden rehabilitācijas profesionāļiem svarīgākais ir Nacionālā veselības dienesta (NVD) ieplānotais stratēģiskais valsts iepirkums rehabilitācijas jomā. Nacionāla veselības dienesta (NVD) direktora vietnieka iesaistīšanās konferences sēdes „Rehabilitācija - neatņemama veselības aprūpes sastāvdaļa??” ļāva nedaudz kliedēt rehabilitācijas profesionāļu bažas par to, ka šī veselības aprūpei svarīgā iepirkuma izsludināšana pirmsvēlēšanu nedēļā, nav saistīta tikai ar vēlmi izvairīties no liekas publicitātes par to, ka politiski ekonomiski apsvērumu dēļ šī konkursa rezultāti kārtējo reizi liks vilties gan sabiedrībai kopumā, gan pacientiem, gan arī profesionāļiem un pieejamība kvalitatīviem rehabilitācijas pakalpojumiem joprojām būs tikai maksas pakalpojums. Vienlaikus arī tika aktualizēts jautājums par profesionālo un politisko līdzsvaru šādu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz nozari un atbildību par plašu profesionālu sabiedrisko resursu iesaistīšanu lēmumprojektu izstrādē, ja politiskās konsekvences jau iepriekš ļauj prognozēt lēmumu pieņemšanas politisku izvēli.
Rehabilitācijas profesionāļi uzskata, ka vairāk kā 25 gados rehabilitācijas sistēma – speciālistu sagatavošanā un funkcionēšanas un tās traucējumu rehabilitācijas procesa izpratnē, ir tik tālu attīstījusies, ka Latvijas iedzīvotāji valsts apmaksātus stacionāros rehabilitācijas pakalpojumus ir pelnījuši saņemt ne tikai Rīgā un Jūrmalā, bet arī vismaz visās Latvijas reģionālajās slimnīcās, bet ambulatorajiem un dienas stacionāru rehabilitācijas pakalpojumiem būtu jābūt pieejamiem katrā lielākā apdzīvotā vietā. Vienlaikus ir attīstāmi arī pakalpojumi attālinātā jeb telerehabilitācijas veidā, kas būtiski ļautu paplašināt profesionālus rehabilitācijas pakalpojumus saņēmušo loku.
LRPOA uzskata, ka rehabilitācijas pakalpojumu koncentrēšana ir attaisnojama tikai noteiktās īpašas rehabilitācijas programmās, piemēram, spināliem pacientiem NRC Vaivari vai bērniem Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet insulta, amputāciju, gūžu endoprotezēšanas u.tml. pacientu rehabilitācijai būtu jānotiek reģionos. Rehabilitācijas pakalpojumu reģionalizācijai ir arī otrs sistēmiski svarīgs uzdevums – veicināt rehabilitācijas pakalpojumu integrēšanos smagu pacientu ārstēšanā pēc iespējas agrākos termiņos, jo tikai spēcīgs multiprofesionāls rehabilitācijas dienests daudzprofila slimnīcās, var nodrošināt pacientiem nepieciešamo multidisciplināro rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību, kas ir pamats optimālas dzīves kvalitātes nodrošināšanai pēc izārstēšanās.
Saeimas vēlēšanu tuvums šobrīd neļauj skaidri plānot rehabilitācijas pakalpojumiem pieejamo valsts budžetu, bet LRPOA noteikti uzstāj uz izmaksām adekvātu rehabilitācijas pakalpojumu tarifu apstiprināšanu, jo ekonomiski nepamatotie apmaksas tarifi vedina uz pierakstījumiem vai arī – līdzīgi kā ar valsts izdalītajiem līdzekļiem hronisko pacientu ārstēšanai, ārstniecības iestādes no šādu pakalpojumu sniegšanas izvairās. LRPOA ir gatava atbalstīt arī noteiktu valsts līdzekļu izmantošanas prioritizēšanu rehabilitācijas sistēmas reģionalizācijai, universitāšu slimnīcu rehabilitācijas klīniku atbalstam, NRC Vaivari realizēto augsti specializēto programmu, kā arī bērnu ar smagiem funkcionēšanas traucējumiem rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanai multiprofesionālā veidā.
LRPOA uzskata, ka ir jāmaina NVD attieksme pret funkcionālo speciālistu ambulatoro pieejamību, jo šobrīd to apmaksā tikai fizioterapeitiem un ergoterapeitiem, bet pārējo četru pa valsts līdzekļiem apgūstamo funkcionālo speciālistu – tehnisko ortopēdu, audiologopēdu, uztura speciālistu un mākslas terapeitu pakalpojumi ambulatori ir pieejami tikai par maksu. Vienlaikus LRPOA arī atbalsta šo speciālistu valsts apmaksātu pieejamību ne tikai ar rehabilitācijas ārsta , bet arī ar citu specialitāšu ārstu nosūtījumiem konsultācijām un saprātīga ilguma rehabilitācijas kursu saņemšanai – kas jau šobrīd plaši notiek maksas pakalpojumu ietvaros.
LRPOA arī aicina veselības jomu pārraugošas un kontrolējošās institūcijas nepieļaut rehabilitācijas pakalpojumu organizācijas prasību dubultstandartus atkarībā no tā, vai rehabilitācijas palapojumus apmaksā valsts, vai pats pacients.
Otrā konferences daļa tika veltīta uztura speciālistu izglītības piecpadsmitajai gadadienai. Programmu kuplināja vieslektori no Lietuvas un Apvienotās karalistes, kā arī profesionāli tuvo diētas ārstu un gastroenterologu asociācijas. Uztura speciālisti iztirzāja dažādas Latvijas klīniskās aktualitātes, uztura speciālistu lomu rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanā un atskatījās uz studiju programmas attīstību. Par nopelniem tās izveidē Latvijas veselības ministre A.Čakša dr. Lolitai Vijai Neimanei un doc. Zigurdam Zariņam pasniedza VM Atzinības rakstus.
LRPOA konference kā būtisku trūkumu atzina vienotas rehabilitācijas speciālistu nostājas trūkumu daudzos principiāli svarīgos jautājumos, kas ir saistīti gan ar dažādu izglītību, medicīnas tradīcijām, hronisko finanšu trūkumu nozarei, gan ar politisku nevēlēšanos meklēt kompromisus. Kā būtisks trūkums arī tika atzīmēta rehabilitācijas profesionāļu mazā aktivitāte savu ārstniecisko rezultātu izvērtēšanai, izmantojot pētnieciskas metodes. Sakarā ar to tika lemts par Nacionāla rehabilitācijas speciālistu kongresa rīkošanu 2019.gadā, kura galvenais uzdevums būtu esošās situācijas analīze un kopīgu Rehabilitācijas nozares pamatnostādņu izstrādāšana tuvākajiem gadiem. Kongresa rīkošana arī būtu viens no pasākumiem gaidāmajā RSU Rehabilitācijas fakultātes divdesmit piecu gadu jubilejā.
Ar cieņu,
LRPOA prezidents
Aivars Vētra