Latvijas Fizioterapeitu asociācija

LFA valdes priekšsēdētāja: Līva Tiesnesee-pasts: L.tiesnese@gmail.com (mailto:L.tiesnese@gmail.com) mob.: +371 26231932 LFA valdes priekšsēdētāja vietniece: Dace Stirānee-pasts: dace.stirane@gmail.com (mailto:dace.stirane@gmail.com)mob.: +371 29540380   LFA valdes locekļi: Līga Līdumniecee-pasts: fizio.liglid@gmail.com (mailto:fizio.liglid@gmail.com)mob.: +371 26326433Baiba Narvilae-pasts: narvilab@gmail.commob.:...

Read more...

Latvijas Ergoterapeitu Asociācija

Biedrības “Latvijas Ergoterapeitu Asociācija” valde: PrezidenteIeva JēkabsoneE-pasts: ieva.jekabsone@gmail.com (mailto:ieva.jekabsone@gmail.com)                       +371 26453595 ViceprezidenteZane LiepiņaE-pasts: zaneliepina@inbox.lv...

Read more...

Latvijas Audiologopēdu asociācija

Biedrība "Latvijas Audiologopēdu asociācija" Reģ.nr. 40008081921 Swedbank Konts: LV79HABA0551033184138  Ūnijas iela 40, Rīga Tālr. 29480317 e-pasts: audiologopedu.asoc@gmail.com (mailto:audiologopedu.asoc@gmail.com)  http://www.audiologopedi.lv (http://www.audiologopedi.lv/)   Latvijas Audiologopēdu asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Rutmane-Lazda   Valde: Andra Vabale,...

Read more...

Klīnisko Sociālo darbinieku asociācija

"Klīnisko sociālo darbinieku Asociācija" Prezidente: Tamāra Zaiceva - Tamara.zaiceva@inbox.lv Reģ. 40008151383Nr. B012265. 18.12.2009Reģistrācijas datums:18.12.2009Juridiskā adrese:Rīga, Ziemeļu iela 5-5, LatvijaTālr. +371 28353341...

Read more...

Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu asociācija

Juridiskā adrese: Anniņmuižas bulvāris 26, Rīga, LV- 1067E-pasta adrese: ldusa@ldusa.lvReģ.Nr. 40008146734 Bankas konts: LV85UNLA0050014736143 Valdes priekšsēdētāja: Lolita Neimane E-pasta adrese: Lolita.Neimane@ldusa.lv (mailto:Lolita.Neimane@ldusa.lv) Kontakttelefons:...

Read more...

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija.   Valde: Jeļena Koļesņikova (priekšsēdētāja) Jeļena Ļubenko Olga Žuravļova   Kontakti: tālrunis: 29332698 e-pasts: infoLVPA@gmail.com     2012. gada nogalē veselības psiholoģijas interesentu grupa nodibināja Latvijas Veselības psiholoģijas...

Read more...

Latvijas Mākslas terapijas asociācija

  Biedrība "Latvijas Mākslas Terapijas asociācija" Valdes sastāvs: Elīna Akmane - valdes priekšsēdētāja Katrīna Dimsone - valdes locekle, valdes priekšsēdētājas vietniece Elza Strazdiņa -...

Read more...

Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija"    Valdes sastāvs: Solvita Zemīte, valdes priekšsēdētāja Sanita Silniece, valdes priekšsēdētājas vietniece Inga Liepiņa, valdes locekle  Linda Kante, valdes...

Read more...

Latvijas Mūzikas terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Mūzikas terapijas asociācija"  Reģ.Nr. 40008096147  Lielā iela 14, Liepāja, LV- 3401   VALDES SASTĀVS: Valdes priekšsēdētājs – Jānis Rotšteins Valdes...

Read more...

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija   Reģ.nr. 40008014973 Jurid.adrese: Ķeguma nov., Ķegums, Uzvaras iela 14B (https://www.firmas.lv/results?srch=adrese:%C4%B6eguma+nov.%2C+%C4%B6egums%2C+Uzvaras+iela+14B srch_exact=1), LV-5020  ...

Read more...
slide

Latvijas Logopēdu asociācija

Latvijas Logopēdu asociācija   LLA Valdes priekšsēdētāja: Baiba TRINĪTE, Dr.med. e-pasts: baibatrapollo.lv mob.t. 29172600   LLA Valdes priekšsēdētājas vietniece: Gunta OZOLIŅA, MSc e-pasts: guntaozapollo.lv   LLA izpilddirektore: Ija BAUSKA e-pasts: ija.bauskagmail.com   Reģistrācijas Nr.: 40008013253 Juridiskā adrese: Zentenes...

Read more...

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija Reģ.nr. 40008063748 Juridiskā adrese: Pērnavas iela 62, Rīga, LV-1009   Mērķi: Apvienot multidisciplinārās rehabilitācijas komandas speciālistus: tehniskos ortopēdus, ortopēdijas tehniķus, inženierus,...

Read more...

Latvijas Drāmas terapijas asociācija

Veicināt drāmas terapeita profesijas un drāmas terapijas attīstību Latvijā un apvienot profesionāļus, kuri strādā veselības, sociālās aprūpes un izglītības nozarē,...

Read more...

Rehabilitologi neatbalsta virsstundu apjoma ierobežojuma pārskatīšanu

Rīga, 26.nov., LETA. Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) neatbalsta virsstundu apjoma ierobežojuma pārskatīšanu, izriet no apvienības prezidenta Aivara Vētras paustā aģentūrai LETA.

Vētra skaidroja, ka LRPOA satrauc diskusija par virsstundu apjoma ierobežošanas pārskatīšanu, kurā veselības iestāžu vadītāji un mediķu arodbiedrības pārstāvji, kam vairāk par citiem vajadzētu apzināties par kaitējumu veselībai, ko var nodarīt gan fiziska, gan garīga pārstrādāšanās, apspriež priekšlikumus kā esošo situāciju "ar pašu darbinieku piekrišanu" vēl pagarināt.

Vētra atzina, ka mediķus aizstāvoša pozīcija arī prasa atbildes uz to, kā nodrošināt veselības aprūpes pieejamību nepieciešamajā apjomā ierobežotu profesionālu un arī finanšu resursu apstākļos. "LRPOA rīcībā nav visas atbildes, bet ir skaidra izpratne, ka profesionāļu izdegšanu turpinoša valsts apmaksāto ārstniecisko pakalpojumu organizācijas politika tikai audzēs kopējās personāla resursu problēmas Latvijā," sacīja apvienības prezidents.

LRPOA arī esot vīzija par to, kā risināt personāla problēmas Latvijas medicīnā - veselības aprūpes sistēma jāpadara mērķtiecīgāka un izmaksas efektīvākas, skaidri definējot ne tikai medicīniskos, bet arī sociālos ārstniecības mērķus. Tāpat esot jāievieš e-veselības sistēma, jāmazina augsti specializētas infrastruktūras, tās centralizējot, jāpanāk vajadzīgo atdevi no ģimenes ārstiem un jāmazina liekais administratīvais slogs ārstiem.

 

Tāpat, LRPOA ieskatā, pacientiem medicīniski-sociālo problēmu risināšanai jānodrošina adekvāta rehabilitācijas un medicīniskās aprūpes pakalpojumu pieejamība visā Latvijas teritorija. Tāpat dažu gadu laikā esot jārod vajadzīgie finanšu resursi, kā arī jāpanāk ārstniecības profesionāļu palikšana vai atgriešanās nozarē.

Vētra sacīja, ka LRPOA ar piesardzīgu optimismu vērtē arī veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) piektdienas paziņojumu par to, ka nekāda algu samazināšana valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem no pirmā janvāra nedraudot, jo algu necelšana vai samazinājums varētu draudēt ar reāliem mediķu protestiem.

Vienlaikus Vētra norādīja, ka rehabilitācijas jomā atalgojums cieši saistīts ar rehabilitācijas pakalpojumu tarifiem, ar kuru pārrēķināšanu nodarbojas Nacionālais veselības dienests, bet tā darbošanās rezultāti neatraujami saistīti ar kopējām nostādnēm veselības aprūpē. LRPOA ir bažas, ka rehabilitācijas speciālistu vajadzības varētu neiekļūt "pirmo prioritāšu sarakstā".

Vētra uzsvēra, ka rehabilitācijas speciālistiem sava viedokļa argumentācijai par speciālista cienīgu atalgojumu atbilstoši nepieciešamajai izglītībai un atbildībai par pacientu ir līdzīga kā citiem mediķiem - pārtraucot savas darba attiecības ar valsts medicīnu.

"Ja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki un medicīnas māsas no neatbilstoši apmaksāta darba vienkārši iet prom, tad fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti un citi mediķi mazina savu slodzi, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, pievienojoties maksas rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem. Šāds "risinājums", protams, zināmā mērā ir gan nozares, gan arī noteiktas pacientu daļas interesēs, jo par lielu valsts naudu izglītotie speciālisti paliek nozarē un Latvijā, bet šāds pavērsiens pacientu atlasei pievieno skarbu papildus kritēriju - pacienta vai viņa piederīgo maksātspēju. Turklāt, mazinoties valsts apmaksāto rehabilitācijas pakalpojumu īpatsvaram, mazinās arī iespējas nodrošināt multiprofesionālus rehabilitācijas pakalpojumus, pat ja pacienta interesēs tā būtu pirmā izvēle," stāstīja Vētra.

 

Kā ziņots, Veselības ministrija gatavos grozījumus, ar kuriem, iespējams, varētu palielināt turpmākajos trīs gados mediķiem pieļaujamo virsstundu skaita apmēru. Nozares darba devēji šādu ierosinājumu, kuram atbalstu izteikusi arī ministrija, izteica Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē, 23.novembrī.

Darba devēji un ministrija vēlas Ārstniecības likumā noteikt trīs gadu pārejas periodu, kurā mediķi drīkstētu strādāt kopumā 60 stundas nedēļā jeb 240 stundas mēnesī, kas palīdzētu daļēji risināt problēmu ar cilvēkresursu trūkumu. Tas nozīmē, ka ārsti kopumā no nākamā gada līdz 2021.gadam drīkstētu strādāt 72 virsstundas mēnesī, par visām saņemot dubultu samaksu.

Šādu ierosinājumu sēdē gan pagaidām neatbalstīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kuras atbalsts VM esot ļoti nozīmīgs, lai izvairītos no iespējamas konflikta situācijas, protestiem un tiesu darbiem, kaut teorētiski izmaiņu atbalstīšana Saeimā būtu iespējama arī bez arodbiedrības atbalsta.

Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris aģentūrai LETA gan norādīja, ka šāds risinājums būtu apsverams tikai gadījumā, ja no nākamā gada tiek nodrošināts solītais atalgojuma pieaugums par 20%.

Arodbiedrība plāno ierosinājumu vērtēt līdz 18.decembrim, tomēr ministrijā norādīja, ka grozījumu sagatavošana prasa laiku, un šī iemesla dēļ ministrija darbu pie iespējamā likumprojekta sagatavošanas sāks vēl pirms arodbiedrības akcepta saņemšanas.

Aplēsts, ka līdz ar šādu pārejas periodu virsstundu apmaksai sākotnēji paredzēto papildu 16 miljonu vietā nākamgad būtu vajadzīgi 19 miljoni eiro.

Saruna par virsstundu skaita palielināšanu saistīta ar to, ka Latvijas Slimnīcu biedrība nākusi klajā ar brīdinājumu par iespējamu ārkārtas situāciju slimnīcu sektorā no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar cilvēkresursu trūkumu un virsstundu skaita ierobežojumu.

  • Publicēta: 26.11.2018 14:31
  • Agnija Antanoviča, LET