Rehabilitologi mudinās deputātus paplašināt rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību reģionu un universitāšu slimnīcās
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) šodien prezentēs savus priekšlikumus par pieejamības paplašināšanu akūtas stacionāras rehabilitācijas pakalpojumiem universitāšu un reģionālajās slimnīcās, aģentūrai LETA pavēstīja apvienības prezidents Aivars Vētra.
LRPOA aprēķini rāda, ka kopējais ikgadējais finansējums ieceres ieviešanai būtu aptuveni 12 miljoni eiro. Vētra skaidroja, ka atalgojuma nodrošināšanai visās desmit iesaistītajās slimnīcās būtu vajadzīgi līdz pat 10 miljonu eiro gadā. Vienlaikus būtu nepieciešama arī vienreizēja investīcija rehabilitācijas infrastruktūras uzlabošanai aptuveni divu miljonu apmērā, norādīja LRPOA prezidents. Pēc apvienības paustā, ieceres saīsinās intensīvai ārstēšanai slimnīcā nepieciešamo laiku smagi slimojušiem un traumētiem pacientiem, kā arī mazinās komplikāciju attīstības iespējas, kā rezultātā pacientu iespējas atlabt pilnvērtīgā veidā būs augstākas.
Priekšlikumi ietver jau no nākošā gada šo slimnīcu līgumos ar Nacionālo veselības dienestu paredzēt tiešu stimulējošu apmaksas modeli pakalpojuma sniegšanā iesaistītajiem rehabilitācijas speciālistiem pēc "tāmes finansēšanas principa", lai varētu plānot akūtās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanu reanimācijas nodaļās, insulta vienībās un specializēto nodaļu intensīvajās palātās, klāstīja Vētra.
Akūtās rehabilitācijas pakalpojumos ietilptu pakalpojuma nodrošināšana sešas vai septiņas dienas nedēļā ar rehabilitācijas intensitāti no pusstundas līdz trīs stundām dienā. Sakarā ar to, ka šis pakalpojums Latvijā ir jauns, tiek plānots deputātiem arī lūgt rast iespējas vienreizējai investīcijai visām iesaistītajām slimnīcām īpaša aprīkojuma iegādei - reanimācijas gultām ar paaugstinātu aktivitāšu līmeni un vertikalizācijas iespējām, gultā izmantojamiem aktīviem roku un kāju trenažieriem, "klepus mašīnām" un itermitējošas kompresijas iekārtām trombemboliju profilaksei.
Kā liecina LRPOA veiktā universitāšu un reģionālo slimnīcu aptauja, iemesli, kas pašreiz varētu kavēt akūtas stacionāras rehabilitācijas pakalpojumu attīstību ir dažādi, bet ietver speciālistu pieejamību attiecīgajā reģionā, atalgojuma piedāvājumu un rehabilitācijas speciālistu gatavību iesaistīties šādu pakalpojumu sniegšanā, kā arī atbilstoša aprīkojuma trūkumu. Īpašu analīzi prasa slimnīcu kopējā medicīniskā personāla gatavība un attieksme attiecībā uz akūtās stacionārās rehabilitācijas pakalpojumu paplašināšanu, jo rehabilitācija tradicionāli joprojām tiek uzskatīta par pakalpojumu, kas jāuzsāk tikai pēc akūtās ārstēšanas pabeigšanas, uzsvēra Vētra.
Cienījamie kolēģi!
Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) vārdā gribētu pateikties visiem rehabilitācijas iestāžu vadītājiem, kas aizvadītajā 2019. gadā aktīvi iesaistījās mūsu biedrības aktivitāšu atbalstīšanā un ceram uz sadarbības turpināšanu arī šogad!
Veselības ministrijas organizētajā sanāksmē 2020.gada 15.janvārī par rehabilitācijas jautājumu aktualitātēm sakarā ar tās darba kārtībā iekļauto akūtās stacionārās rehabilitācijas jautājumu apspriešanu bija aicināti piedalīties tikai slimnīcu rehabilitācijas dienestu pārstāvji, kas ir raisījis zināmu neizpratni un neapmierinātību rehabilitācijas iestāžu vadītāju vidū, jo valsts apmaksāto rehabilitācijas pakalpojumu tarifu neatbilstība reālajām izmaksām, atlase dienas stacionāra pakalpojumiem u.c. ir aktuāli visiem rehabilitācijas iestāžu vadītājiem.
Sakarā ar to uzsāktās diskusijas turpināšanai aicinām uz LRPOA Vadītāju padomes sēdi ceturtdien 2020.gada 13.februārī plkst. 14.oo RSU MITC 145.auditorijā Rīgā Anniņmuižas bulvārī 26a (atkarībā no sēdes dalībnieku skaita telpa var tikt mainīta!).
Darba kārtībā:
1.Īss pārskats par 2019.gadā paveikto un plāni 2020. – S.Buzājeva/Aivars Vētra;
2.Rehabilitācijas dienas stacionāru atlases kritēriji (materiāls pieejams http://www.vmnvd.gov.lv/uploads/files/5e343635bb0c8.pdf ) - Z.Liepiņa/ Aivars Vētra;
3.Rehabilitācijas speciālistu atalgojums un valsts apmaksātie rehabilitācijas pakalpojumu tarifi – S.Buzājeva/ L.Tiesnese/ I.Mihejeva;
4. Aktuāli risinājumi rehabilitācijas pakalpojumu organizācijā – akūta stacionāra rehabilitācija, telrehabilitācija, rehabilitācija PVA līmenī u.c. – A.Vētra/L.Tiesnese;
5.Dažādi;
Uz sēdi ir aicināti arī Nacionālā dienesta un Veselības ministrijas pārstāvji!
Par dalību pasākumā lūdzam savlaicīgi dot ziņu uz e-pastu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it." style="font-size: medium;">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. !
Ar cieņu,
LRPOA prezidents prof. Aivars Vētra
LRPOA Vadītāju padomes koordinatore dr. S. Buzājeva